دوره آموزشی

مقدمه
سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به عنوان منادی و پرچمدار برگزاری برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی ـ پژوهشی و فرهنگی چند سالی است با شناسایی و توانمند سازی دانشجویان نخبه قرآنی و بکارگیری آنها در دانشگاهها، موسسات قرآنی ، اردوهای جهادی و ... در راستای از بین بردن بی سوادی قرآنی و ارتقای سطح سواد قرآنی دانشجویان تحت عنوان «طرح ملی دانشجو معلم قرآن کریم» اقدامات قابل توجهی را انجام داده و موفق به دانش افزایی، مهارت بخشی و اشتغال زایی نزدیک به 1000 دانشجو شده است. مرکز دانشجو معلم قرآن کریم می‌تواند یکی از بزرگترین زمینه‌هایی باشد که دانشجو در کنار دریافت آموزش های علمی به فعالیت های فرهنگی با رویکرد قرآنی زیر نظر دبیرخانه مرکزی بپردازد. از اینرو پیرو نشست ها و جلسات متعدد با اساتید و صاحبنظران مقرر گردید این طرح در سال 98 در دو منطقه  بر اساس میزان فراوانی ثبت نام شدگان اجرا شود. بر این اساس علاقمندان به حضور در دوره های آموزش قرآن کریم می توانند با مراجعه به معاونتهای فرهنگی واحد های جهاد دانشگاهی یا پایگاه اینترنتی http://isqa.ir ثبت نام نمایند.

حسن شرکت در طرح دانشجو معلم قرآن کریم برای دانشجویان عضو:
*    بهره‌مندی از حضور اساتید برجسته قرآنی و علمی
*    بهره‌مندی ازمزایای کار دانشجویی
*    ایجاد زمینه‌های شغلی در مراکز قرآنی
*    دریافت گواهینامه آموزشی معتبر سازمان
*    حضور در کلاسهای آموزشی رایگان
*    ايجاد زمينه هاي تبادل افکار و خلاقيت
*    آموزش مسبحات(مفهوم شناسی قرآن کریم)
*    تدبر در قرآن و سبک زندگی قرآنی

    اهداف طرح:
*    1. حرکت به سمت تحقق منشور توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان بالاترین سند فعال قرآنی کشور
*    2. گسترش و توسعه معرفت قرآنی در میان دانشجویان
*    3. دانش افزایی، مهارت بخشی و اشتغا لزایی قرآنی برای افراد تحت تعلیم
*    4. شناسایی استعدادهای بالقوه قرآنی در سطح کشور و فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت دانشجویان علاقمند به فعالیت های قرآنی

این دوره در 5 محور آموزشی مسبحات، روخوانی و روانخوانی روش تدریس، تدبر و سبک زندگی قرآنی است که هر محور به شرح ذیل می باشد:


موضوع                  
ساعات برگزاری
کتب آموزشی
1
روش تدریس
4ساعت در هرروز مجموع 40 ساعت
کاربرد مهارتهای تدریس و روانشناسی در آموزش قرآن – داوود تک فلاح
2
مسبحات          
4ساعت در هرروز مجموع 40 ساعت
آموزش مسبحات جلد 1- آموزش ترجمه و معارف  سور کوتاه جز
3
روخوانی و روانخوانی
4ساعت در هرروز مجموع 40 ساعت
آموزش روخوانی و روانخوانی / محمدخواجوی- احمد حاجی شریف
4
تدبر
کارگاه یک روزه مجموع    10 ساعت
تدبر در قرآن (از سوره ناس تا سوره نبأ) / حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدحسین الهی زاده
5
سبک زندگی قرآنی
کارگاه یک روزه مجموع 10 ساعت
سبک زندگی اسلامی بر اساس تفسیر نور- محسن قرائتی

منابع دوره  :
⦁   رسم وضبط و راهنمای تدریس روخوانی و روان خوانی قرآن کریم/ علی حبیبی 


⦁   کاربرد مهارتهای تدریس و روانشناسی در آموزش قرآن/    داوود تک فلاح


این کتاب حاصل بیست سال تجربه تدریس و تحقیق در مدارس و دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه ایران و خارج از کشور، برای آموزش هرچه آسان‌تر و سریع‌تر قرآن در سطوح مختلف سنی و علمی است. برخی از ویژگی‌های اثر ازاین‌قرار است:
زمان‌بندی تدریس مباحث، ایجاد انگیزه و جرئت لازم برای تدریس در دانش آموزان؛ تنظیم سیر تدوین درس‌ها از آسان به دشوار؛ رعایت پیوستگی و انسجام میان درس‌ها.


⦁    تدبر در قرآن (از سوره ناس تا سوره نبأ) / مولا: حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین الهی زاده
این اثر دستاورد جمع زیادی از علاقه‌مندان به قرآن و ارادتمندان و بهره‌مندان از محضر پر خیروبرکت استاد حجت‌الاسلام الهی زاده در طول چند سال است، که به‌عنوان نخستین اثر رسمی و مورد تأیید تدبر ترتیبی قرآن به محضر خوانندگان گرامی ارائه می‌شود.


⦁    آموزش روخوانی و روانخوانی (نور)/      محمد خواجوی، احمد حاجی شریف


⦁    آموزش مسبحات جلد 1- آموزش ترجمه و معارف  سور کوتاه جز 
30


⦁    حلیه القرآن (سطح 1) /       مولا: سید محسن موسوی بلده
 این کتاب بحثی است فشرده، مختصر و «کاربردی» جهت استفاده علاقه‌مندان و فراگیران فن شریف قرائت قرآن کریم که مرحله روخوانی و روان‌خوانی را با موفقیت گذرانده‌اند. این کتاب درواقع آموزشی است مقدماتی (سطح یک) از تجوید که از سال 1365 تاکنون بارها و بارها چاپ و منتشرشده است.
روند اجرای دوره
از آنجایی که لازمه عمل به آیات الهی در زندگی فردی و اجتماعی درک درست واژه ها و مفاهیم (فهم درست آیات) می باشد؛ این دوره با رویکرد معناشناسی واژه های قرآن تحت عنوان مسبّحات اجرا می شود.علاقمندان  پس از ثبت نام در سایت وارد مرحله داوری و آزمون تعیین سطح شفاهی و کتبی می شوند پس از آن واجدین شرایط شرکت در دوره طی یک اردوی 10 روزه در حوزه روخوانی و روانخوانی ، معناشناسی آیات ، روش تدریس ، تدبر و سبک زندگی قرآنی زیر نظر اساتید مجرب و متعهد بصورت تئوری و عملی آموزشهای لازم را می بینند . در ادامه آزمون پایان دوره برگزار می شود و کسانی که  نمره لازم را کسب نمایند گواهی طرح ملی دانشجو معلم قرآن کریم به آنان داده خواهد شد.

گزارش تصویری